کوپلینگ موتور

کوپلینگ موتور قطعه ای کاربردی و بی نظیر است که در موتور برای اتصال دو محور شفت استفاده می شود. اهمیت استفاده از کوپلینگ باعث شده تا بسیاری از پروژه های مختلف بدون کاربرد کوپلینگ موتور به سر انجام نرسد. در قسمت مقالات مرتبط به معرفی انواع کوپلینگ موتور و قابلیت های آن پرداخته ایم.

کوپلینگ موتور

کوپلینگ یک وسیله مکانیکی است که برای اتصال شفت های چرخان و جذب ناصحیح بین آنها در موتور استفاده می شود. اتصال ها می توانند صلب یا انعطاف پذیر باشند. اتصالات شافت برای انتقال نیرو و گشتاور بین دو شافت چرخشی مانند موتورها و پمپ ها ، کمپرسورها و ژنراتورها استفاده می شود.

انواع کوپلینگ موتور ها و کاربردهای آن ها

سبک های مختلف و نوع اتصالات کوپلینگ موتور در زیر خلاصه شده است.

کوپلینگ موتور حلقه ای

اتصالات حلقه ای برای برنامه های کنترل حرکت مناسب هستند. این ها از چندین حلقوی فلزی تشکیل شده اند که سختی پیچشی بالایی را نشان می دهد که برای موقعیت یابی برنامه ها مهم است.

اتصالات فک کوپلینگ موتور

کوپلینگ موتور های خمیده و راست فک برای هر دو کنترل حرکت و برنامه های انتقال قدرت نور استفاده می شوند و از جفت توپی های چند فک تشکیل شده اند. این طرح امکان انتقال گشتاور بدون عكس العمل را فراهم می آورد.

اتصالات دیافراگمی کوپلینگ موتور

اتصالات دیافراگمی به طور کلی برای انتقال نیرو زیاد استفاده می شوند مانند آنچه در کارخانه های تولید توربو ماشین وجود دارد. آنها بطور معمول از یک یا چند دیسک حلقوی فلزی انعطاف پذیر استفاده می کنند که نیرو را به شافت داخلی فضا منتقل می کنند و سپس از طریق یک پشته دیافراگمی دیگر به ماشین های محرک منتقل می شوند. یک مزیت اصلی نسبت به اتصالات از نوع دنده ، عدم نیاز به روغن کاری آنها است. اتصالات دیافراگمی قابلیت انتقال گشتاور بالا و کار با سرعت بالا را دارند.

کوپلینگ موتور Oldham

اتصالات Oldham به دلیل طراحی عنصر کشویی آنها دارای درجه بالایی از عدم سوء استفاده موازی هستند. استفاده از عنصر مرکز الاستومر به جای فلز در نسخه های مدرن رایج است. برخی از تولید کنندگان ادعا می کنند توانایی تحمل غلط گیری زاویه ای تا 5 درجه از طریق استفاده از کشویی های استوانه ای وجود دارد.

کوپلینگ موتور اشمیت

کوپلینگ موتور اشمیت به گونه ای طراحی شده است که بتواند روی شفت هایی که جبران می شود کار کند. آنها بهم پیوسته و انعطاف پذیر نیستند، کوپلینگ موتور اشمیت در ماشین های کاغذ سازی، چاپ و ماشین های مشابه استفاده می شوند و بیشتر در یک فضای جمع و جورتر عمل می کنند.

اتصالات بستن

کوپلینگ موتور بست یک و دو تکه فاقد محل استقرار برای تغییر جهت محور شافت هستند، آنها ساده ترین شکل اتصال شفت هستند.

سایر اتصالات

طراحی کوپلینگ موتور و بسیاری از موارد اصلی در بالا به تفصیل ذکر شد. انواع دیگر کوپلینگ موتور عبارتند از: مش مشبک ، یا Hines ، طرح ها ، اتصالات پین و بوش و اتصالات اسپلی.

کاربردهای کوپلینگ موتور در صنایع

کوپلینگ موتور ها برای عدم توانایی در تولید یا حفظ تراز کامل در دستگاه های کوپلینگ مناسب هستند. بعضی از ماشین ها با استفاده از اتصال نزدیک، نیاز به کوپلینگ موتور را برطرف می کنند، به این معنی که یاتاقان موتور از شافت گسترده ای پشتیبانی می کند که روی آن قسمت چرخشی تجهیزات محرکه، مثلاً یک پروانه پمپ نصب می شود. در جایی که این کار عملی باشد، برای رفع مشکل تراز انجام می شود. اگرچه، اغلب ماشین آلات به یاتاقان های مخصوص و در نتیجه نیاز به اتصال شفت های مستقل خود دارند.

کوپلینگ موتور برای انتقال نیرو، به طور کلی، اتصالات تمام فلزی مانند طراحی دنده و دیسک قادر به انتقال گشتاورهای بالاتر از آن هایی هستند که از عناصر الاستومریک مانند اتصال فک استفاده می کنند.

اگرچه کوپلینگ موتور ها به گونه ای طراحی شده اند که بتوانند در خط بین دو محور متفاوت ارتباط برقرار کنند ولی، کوپلینگ موتور ها در حین نصب جایگزین دستگاه های تراز کردن نیستند.

کوپلینگ موتور شافت

در انتخاب اتصالات ، یک طراح ابتدا باید انواع کنترل حرکت یا انواع انتقال نیرو را در نظر بگیرد. بیشتر برنامه های کنترل حرکت گشتاورهای نسبتاً کم را منتقل می کنند. انتقال گشتاور به همراه حداکثر مقادیر غلط موازی و زاویه ای مجاز ، ملاحظات اصلی هستند.

انواع کوپلینگ موتور و کاربرد آن ها

نقش کوپلینگ موتور در سیستم

یکی از نقش هایی که برای کوپلینگ موتور بیان می شود و جزو وظایف اصلی کوپلینگ موتور به شمار می رود، انتقال گشتاور و نیرو است. بسیاری از موتور های امروزی با اجزای مختلفی مرتبط می شوند و صنایع مختلف و تجهیزات آن ها حاصل ترکیب این قطعات با یکدیگر می باشد. کوپلینگ موتور از جمله قطعاتی است که در موتور به کار رفته و بین دو محور متفاوت ارتباط ایجاد می کند. از آنجا که محور هایی که در ارتباط با هم هستند، نمی توانند کار انتقال قدرت را به صورت مداوم انجام دهند، بنابراین کوپلینگ موتور می تواند این وظیفه را انجام دهد. از آنجا که کوپلینگ بین دو محور در کوپلینگ موتور با ساختاری متفاوت قرار می گیرد لذا لازم است تا این وظیفه را انجام دهد. مسلما انواع کوپلینگ موتور نقش ها و عملکرد های متفاوتی را ایجاد خواهند نمود.

همچنین این قطعه در کوپلینگ موتور تغییرات را در محور ها ممکن می زاد. برخی محور ها ممکن است تغییراتی از جمله طولی، عرضی و زاویه ای داشته باشند و کوپلینگ موتور این تغییرات را میسر می کند.از طرفی محور های غیر هم شکل و با ساختار های متفاوت نمی توانند به یکدیگر وصل شوند و لذا کوپلینگ در کوپلینگ موتور این وظیفه را بر عهده گرفته و از طرفی مانع انتقال ضربات، شوک و ارتعاشات حاصل از کارکرد دستگاه به محور ها می شود و این بدین معنی است که این قطعه برای عدم آسیب به اجزای دستگاه ضروری خواهد بود.با استفاده از کوپلینگ موتور می توان میزان عمر اجزای یک سیستم را تا حد زیادی بالا برد و این امر نشان دهنده ی آن است که برای تعمیر و نگه داری لازم است تا تنها اجزای کوپلینگ از یکدیگر باز شود و تنها این پیش شرط وجود دارد که بخش متحرک بدون حرکت باشد.


@title


انواع مختلفی از کوپلینگ موتور معرفی شده است و هر کدام کارکرد متفاوتی دارند. یکی از متداول ترین انواع کوپلینگ موتور، کلاچ است که ساختاری ساده برای انتقال قدرت را فراهم می کند و در موتور و انواع وسایل نقلیه و خودرو نقش مهمی را ایفا خواهد نمود.قطع و وصل کردن قدرت و گشتاور انتقالی نیز از طریق استفاده از کوپلینگ موتور ممکن است و همچنین با این قطعه می توان امکان تغییر سرعت و حتی جهت حرکت را نیز ایجاد کرد و در نتیجه علاوه بر صرفه جویی در مصرف انرژی، حرکات غیر ضروری و اضافی ماشین کاهش خواهد یافت.با این وظایفی که از کوپلینگ موتور بیان شد، مشخص می شود که کوپلینگ نقش بسیار مهمی را در موتور بر عهده دارد و امروزه کاربرد آن در سیستم ها را نمی توان نادیده گرفت. در ادامه به معرفی برخی از انواع کوپلینگ موتورخواهیم پرداخت.

انواع کوپلینگ موتور

همانطور که پیش تر نیز بیان شد، یک کوپلینگ موتور به اتصال دو محور کمک می کند و ناهماهنگی های بین دو محوری را از بین خواهد برد و در نتیجه انواع کوپلینگ موتور طراحی و ساخته شده است تا این نقش را به درستی ایفا نماید.

کوپلینگ ثابت

کوپلینگ موتور صلب که با نام کوپلینگ خشک نیز شناخته می شود یکی از انواع این قطعات است که اتصال را به صورت یک تکه فراهم خواهد کرد. در واقع این مدل از جمله ساده ترین قطعاتی است که برای هم محور کردن دو شفت بدون زاویه و در یک خط و امتداد استفاده می شود. این قطعه انتقال گشتاور و سرعت را بدون افت و به صورت ثابت منتقل خواهد نمود.

همانطور که می دانید هم محور قرار دادن دو شفت کاری بسیار دشوار و گاه غیر ممکن است و کوپلینگ موتور صلب نمی تواند در این صورت به درستی عمل نماید. آنچه در این بین اتفاق می افتد وجود ضربات متوالی به دلیل هم هم محوری می باشد. با این شرایط استفاده از کوپلینگ موتور ثابت رواج کمتری داشته و از سایر انواع کوپلینگ انعطاف پذیر، بیشتر استفاده می شود.


@title


انواع کوپلینگ موتور ثابت

کوپلینگ موتور پوسته ای: این مدل بسیار ساختاری ساده داشته و دو محور را هم مرکز می کند. به راحتی باز و بسته می شود و دارای پوسته ای دو تکه است و در اشکال مختلفی تولید و عرضه می گردد.

کوپلینگ موتور فلانچی: قرار گرفتن دو محور در امتداد یک دیگر یکی از ضروریات استفاده از این قطعه می باشد زیرا که انعطاف پذیری و خمیدگی کمتری در آن اتفاق می افتد. همچنین این قطعه دارای دو تکه بوده که در انتهای محور به یکدیگر متصل می شوند و سطح آن دارای برجستگی و فرورفتگی است که هم محور کردن دو شفت را ممکن می سازد.


@title


کوپلینگ موتور ارتجاعی

یکی دیگر از انواع کوپلینگ است که در مواردی که دو محور دارای انحرافاتی همچون تغییر زاویه و یا شعاعی هستند مورد استفاده قرار می گیرند. این قطعات گشتاور های چرخشی را بدون حرکات الاستیکی انتقال می دهند و به همین دلیل نسبت به کوپلینگ موتور صلب در تجهیزات مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. انواع کوپلینگ ارتجاعی را می توان در دو دسته کوپلینگ متحرک و الاستیکی تقسیم بندی نمود.هر کدام از این قطعات دارای انواع مختلفی هستند و می توانند در موارد مختلف و ادوات و پروژه ها نقش سازنده ای را ایفا کنند. شناخت هر یک از انواع کوپلینگ موتور بسیار ضروری است و پیش از هر چیز می بایست بررسی گردد.


@title


آنچه اهمیت دارد استفاده از یک قطعه کاربردی در تجهیزات و برای اتصال دو محور است و بنابراین ساختار های متفاوتی که برای انواع این قطعات طراحی شده است می تواند افراد را در پروژه های مختلف یاری دهد.آنچه اهمیت دارد توجه به محور هایی است که در کنار یکدیگر متصل می شوند. محور ها با انحرافات مختلف به یکدیگر متصل شده و یا به صورت ثابت هستند و لذا برای هر یک از انواع کوپلینگ با ساختار و عملکردی مجزا استفاده می شود.اهمیت استفاده از کوپلینگ موتور در طول سالیان گذشته روز به روز افزایش یافته است و بسیاری از خریداران این محصول در صدد هستند تا با شناخت قطعات مختلف آن، انتخابی درست داشته باشند. لذا لازم است تا این اطلاعات به صورت به روز شده و کارآمد در اختیار ایشان قرار بگیرد. باشد که با این روش انتخاب هوشمندانه در خرید کوپلینگ موتور وجود داشته باشد تا همه خریداران از آن منتفع شوند.

منبع

کوپلینگ موتور به‌عنوان یک قطعه برای اتصال دو شفت موارد کاربرد زیادی در صنایع گوناگون دارد. کار اصلی کوپلینگ‌ها انتقال نیرو از متحرک به محرک بوده و از این طریق به رفع اشکالات موجود از نظر تراز بین قطعات متصل به یکدیگر می‌پردازد. نمونه‌های انعطاف‌پذیر و غیر قابل انعطاف یا صلبی این محصولات بیشترین کاربرد را در صنایع گوناگون دارد.

برند تکنو صنعت از پیشتازان تولید و عرضه انواع کوپلینگ بوده و شرایط مناسبی را جهت تهیه این قطعه کلیدی و تاثیرگذار برای مشتریان فراهم می‌کند.

در این مطلب به معرفی کوپلینگ موتور پرداخته و از مزایای کاربردی آن با شما سخن خواهیم گفت.


کوپلینگ موتور: مفید و کاربردی!

اتصال شفت‌ها به یکدیگر نقش مهمی در شکل‌گیری تجهیزات و ماشین‌آلات صنعتی دارد. اما کاربرد این اتصال به‌دلایلی از توازن لازم در زاویه برخوردار نبوده و مشکلاتی ایجاد می‌کند.

استفاده از کوپلینگ موتور روشی فنی برای رفع این مشکلات بوده و هم‌طرازی لازم را ایجاد می‌کند. این موضوع به قیمت اتمام موفقیت‌آمیز بسیاری از پروژه‌های صنعتی بوده و بدون وجود این قطعه کلیدی، نمی‌توان از اتصالات نامبرده سود برد.

تنوع محصولات کوپلینگ موتور در 2 نوع صلبی و انعطاف‌پذیر و زیرشاخه‌های آن بسیار بالا بوده و برای هر نوع موتور ماشین‌آلات، نمونه مناسبی دارد. طراحی این نوع کوپلینگ‌ها متناسب با نیاز دستگاه‌های مختلف صورت گرفته و اجزای به‌کار رفته و شیوه استفاده از آنها در این نوع کوپلینگ‌ها مد نظر قرار دارد.

به این منظور طراح کوپلینگ باید نوع انتقال نیرو از متحرک به محرک را در نظر داشته و آن را در طراحی قطعه مورد نظر اعمال کند. به‌عبارتی طراحی کوپلینگ موتور باید طوری انجام شود که قادر به برقراری ارتباط و اتصال لازم بین دو قطعه یا دو شافت مورد نظر باشد.

اگر به دنبال کسب اطلاعات درباره کوپلینگ هیدرولیکی هستید به این صفحه مراجعه کنید.


آشنایی با کوپلینگ موتورهای صلب و انعطاف‌پذیر

کاربرد قطعات مفید و تخصصی در تجهیزات صنعتی نقش عمده‌ای در عملکرد بهینه آنها دارد. به‌علاوه این نوع قطعات در صورت انتخاب صحیح و به‌کارگیری مناسب، بر طول عمر دستگاه افزوده و از استهلاک آن و هدر رفت انرژی نیز جلوگیری می‌کنند.

به همین دلیل نیز در تولید این قطعات دقت و وسواس بالایی به‌کار گرفته می‌شود. به‌علاوه دسته‌بندی چنین محصولات صنعتی با در نظر گرفتن الزامات مصرف انجام می‌شود. به این ترتیب می‌توان انتظار داشت هر قطعه بهترین کارایی را در مجموعه و یا ماشین مورد نظر ایفا کند.

انواع کوپلینگ‌ها نیز بر همین مبنا در 2 دسته اصلی انعطاف‌پذیر و صلب یا غیر قابل انعطاف ساخته می‌شوند. دلیل اصلی این تفاوت، کاربرد قطعات تهیه شده از مواد پلیمری در نوع انعطاف‌پذیر است. موردی که در نمونه‌های صلب وجود ندارد.

نمونه‌های ثابت کوپلینگ موتور از گروه صلب بوده و کار اتصال را به‌صورت یک‌پارچه به انجام می‌رسانند. نمونه‌‌های کوپلینگ ثابت ساختاری ساده دارند و جهت هم‌محور کردن شفت‌ها بدون وجود زاویه و در یک امتداد واحد کار می‌کنند.

این موضوع به بروز ضرباتی حین انتقال منجر می‌شود که از محبوبیت این نمونه‌ها کم کرده و کاربرد مدل‌های انعطاف‌پذیر به‌جای آنها را در بسیاری موارد متداول کرده است.

استفاده از کوپلینگ‌های ارتجاعی اغلب برای تغییر شعاع یا زاویه بوده و کاربرد وسیع‌تری نسبت به نمونه‌های صلب دارند.


قطعات کوپلینگ موتور

اتصالات دیافراگمی کوپلینگ موتور: این اتصالات اصولا برای انتقال نیرو به‌کار گرفته می‌شوند و عملکرد آنها نظیر مواردی است که در کارخانه‌های تولید توربو ماشین دیده می‌شود. این کوپلینگ‌ها از یک یا چند دیسک حلقوی فلزی نرم یا قابل انعطاف ساخته می‌شوند که نیرو را به شافت داخلی فضا هدایت و از طریق یک پشته دیافراگمی به ماشین‌های محرک منتقل می‌شوند. مزیت اصلی کاربرد اتصالات دیافراگمی کوپلینگ موتور در مقابل انواع دنده‌ای، معاف بودن آنها از مرحله روغن‌کاری است. این اتصالات دارای قابلیت انتقال گشتاور بالا و کار با سرعت بالا هستند.

کوپلینگ موتورهای حلقه‌ای: این نوع کوپلینگ برای کنترل حرکت مناسب بوده و از چندین حلقه فلزی که سختی پیچشی بالایی دارند و برای موقعیت‌یابی برنامه‌ها مفید هستند تشکیل می‌شوند.

کوپلینگ موتورهای راست فک و خمیده: این نوع کوپلینگ برای هر برنامه‌های کنترل حرکت و انتقال قدرت نور کاربرد داشته و از توپی چند فک ساخته می‌شوند. این قطعه زمینه انتقال گشتاور بدون عكس‌العمل را به‌خوبی فراهم می‌کند.

کوپلینگ موتور اولدهام (Oldham): این قطعات کوپلینگ موتور دارای طراحی کشویی بوده و در ساخت نسخه‌های مدرن آنها به جای متریال فلز از عنصر مرکز الاستومر استفاده می‌شود.

اتصالات بست: ساده‌ترین شکل اتصال شفت، اتصالات بست هستند. کوپلینگ موتور بست 1 تکه و 2 تکه بدون محل استقرار برای تغییر جهت محور شافت عمل می‌کند.

کوپلینگ موتورهای اشمیت: این نوع کوپلینگ با طراحی بسیار حرفه‌ای طراحی شده روی شفت‌های جبرانی و در کم‌ترین فضای موجود قابل استفاده است. کوپلینگ اشمیت در ماشین‌های چاپ و کاغذسازی کاربرد دارد.

اگر به دنبال هیدروکوپلینگ voith هستید به این صفحه مراجعه کنید.


اهمیت خرید کوپلینگ موتور از برند معتبر

برای تهیه هر نمونه از کوپلینگ موتورها، لازم است علاوه بر آشنایی با ویژگی‌ها و عملکرد آن، از نکات کاربردی و الزامات مصرفی در ماشین مورد نظر نیز آگاه باشیم. به‌علاوه انتخاب مرجع مناسب و قابل اعتماد برای این کار از اهمیت بالایی برخوردار است. همه این موارد در برندهای معتبر به مشتریان ارائه می‌شود.

برند تکنو صنعت تولید کننده قطعات و تجهیزات پیشرفته صنعتی، با سابقه درخشان در این زمینه از نام‌های مطرح و معتبر به‌شمار می‌آید. استفاده از دانش فنی روز دنیا در تولید انواع کوپلینگ موتور توسط این برند به تولید و عرضه نمونه‌های باکیفیت این محصولات منجر شده و کاربرد آن را به‌عنوان موردی بسیار مفید و کاربردی در انواع ماشین‌ آلات صنعتی مطرح نموده است.


سخن پایانی

دنیای جذاب صنعت، پیچیدگی خود را مرهون استفاده از تجهیزات صنعتی و قطعات به‌کار رفته در آنهاست. در این میان نمونه‌هایی مانند کوپلینگ‌ها به‌عنوان حلقه رابط و اتصال دهنده سایر قطعات از ارزش و موقعیت بالایی برخوردارند.

برند تکنو صنعت با عرضه نمونه‌های مختلفی از این محصولات، گام‌های بلند و موثری در پیشبرد صنایع کوناگون برداشته و به مرجعی مطمئن برای تهیه این قطعات تبدیل شده است.

برای تهیه انواع کوپلینگ موتور در نمونه‌های متنوع می‌توانید با ورود به سایت این مجموعه و کسب اطلاعات لازم، راهنمایی‌های مورد نیاز در زمینه این قطعات را نیز دریافت کنید. هم‌چنین امکان استعلام قیمت‌ها از طریق اینترنتی در این مجموعه برای مشتریان فراهم شده است.

در نهایت استفاده از خدمات مشاوره رایگان راهی مناسب برای افرادی است که مایلند پیش از ثبت قرارداد خرید کوپلینگ موتور آگاهی بیشتری در مورد آن به دست آورند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره هیدروکوپلینگ با کارشناسان ما تماس بگیرید