کوپلینگ موتور

کوپلینگ موتور قطعه ای کاربردی و بی نظیر است که در موتور برای اتصال دو محور شفت استفاده می شود. اهمیت استفاده از کوپلینگ باعث شده تا بسیاری از پروژه های مختلف بدون کاربرد کوپلینگ موتور به سر انجام نرسد. در قسمت مقالات مرتبط به معرفی انواع کوپلینگ موتور و قابلیت های آن پرداخته ایم.

کوپلینگ موتور

کوپلینگ یک وسیله مکانیکی است که برای اتصال شفت های چرخان و جذب ناصحیح بین آنها در موتور استفاده می شود. اتصال ها می توانند صلب یا انعطاف پذیر باشند. اتصالات شافت برای انتقال نیرو و گشتاور بین دو شافت چرخشی مانند موتورها و پمپ ها ، کمپرسورها و ژنراتورها استفاده می شود.

انواع کوپلینگ موتور ها و کاربردهای آن ها

سبک های مختلف و نوع اتصالات کوپلینگ موتور در زیر خلاصه شده است.

کوپلینگ موتور حلقه ای

اتصالات حلقه ای برای برنامه های کنترل حرکت مناسب هستند. این ها از چندین حلقوی فلزی تشکیل شده اند که سختی پیچشی بالایی را نشان می دهد که برای موقعیت یابی برنامه ها مهم است.

اتصالات فک کوپلینگ موتور

کوپلینگ موتور های خمیده و راست فک برای هر دو کنترل حرکت و برنامه های انتقال قدرت نور استفاده می شوند و از جفت توپی های چند فک تشکیل شده اند. این طرح امکان انتقال گشتاور بدون عكس العمل را فراهم می آورد.

اتصالات دیافراگمی کوپلینگ موتور

اتصالات دیافراگمی به طور کلی برای انتقال نیرو زیاد استفاده می شوند مانند آنچه در کارخانه های تولید توربو ماشین وجود دارد. آنها بطور معمول از یک یا چند دیسک حلقوی فلزی انعطاف پذیر استفاده می کنند که نیرو را به شافت داخلی فضا منتقل می کنند و سپس از طریق یک پشته دیافراگمی دیگر به ماشین های محرک منتقل می شوند. یک مزیت اصلی نسبت به اتصالات از نوع دنده ، عدم نیاز به روغن کاری آنها است. اتصالات دیافراگمی قابلیت انتقال گشتاور بالا و کار با سرعت بالا را دارند.

کوپلینگ موتور Oldham

اتصالات Oldham به دلیل طراحی عنصر کشویی آنها دارای درجه بالایی از عدم سوء استفاده موازی هستند. استفاده از عنصر مرکز الاستومر به جای فلز در نسخه های مدرن رایج است. برخی از تولید کنندگان ادعا می کنند توانایی تحمل غلط گیری زاویه ای تا 5 درجه از طریق استفاده از کشویی های استوانه ای وجود دارد.

کوپلینگ موتور اشمیت

کوپلینگ موتور اشمیت به گونه ای طراحی شده است که بتواند روی شفت هایی که جبران می شود کار کند. آنها بهم پیوسته و انعطاف پذیر نیستند، کوپلینگ موتور اشمیت در ماشین های کاغذ سازی، چاپ و ماشین های مشابه استفاده می شوند و بیشتر در یک فضای جمع و جورتر عمل می کنند.

اتصالات بستن

کوپلینگ موتور بست یک و دو تکه فاقد محل استقرار برای تغییر جهت محور شافت هستند، آنها ساده ترین شکل اتصال شفت هستند.

سایر اتصالات

طراحی کوپلینگ موتور و بسیاری از موارد اصلی در بالا به تفصیل ذکر شد. انواع دیگر کوپلینگ موتور عبارتند از: مش مشبک ، یا Hines ، طرح ها ، اتصالات پین و بوش و اتصالات اسپلی.

کاربردهای کوپلینگ موتور در صنایع

کوپلینگ موتور ها برای عدم توانایی در تولید یا حفظ تراز کامل در دستگاه های کوپلینگ مناسب هستند. بعضی از ماشین ها با استفاده از اتصال نزدیک، نیاز به کوپلینگ موتور را برطرف می کنند، به این معنی که یاتاقان موتور از شافت گسترده ای پشتیبانی می کند که روی آن قسمت چرخشی تجهیزات محرکه، مثلاً یک پروانه پمپ نصب می شود. در جایی که این کار عملی باشد، برای رفع مشکل تراز انجام می شود. اگرچه، اغلب ماشین آلات به یاتاقان های مخصوص و در نتیجه نیاز به اتصال شفت های مستقل خود دارند.

کوپلینگ موتور برای انتقال نیرو، به طور کلی، اتصالات تمام فلزی مانند طراحی دنده و دیسک قادر به انتقال گشتاورهای بالاتر از آن هایی هستند که از عناصر الاستومریک مانند اتصال فک استفاده می کنند.

اگرچه کوپلینگ موتور ها به گونه ای طراحی شده اند که بتوانند در خط بین دو محور متفاوت ارتباط برقرار کنند ولی، کوپلینگ موتور ها در حین نصب جایگزین دستگاه های تراز کردن نیستند.

کوپلینگ موتور شافت

در انتخاب اتصالات ، یک طراح ابتدا باید انواع کنترل حرکت یا انواع انتقال نیرو را در نظر بگیرد. بیشتر برنامه های کنترل حرکت گشتاورهای نسبتاً کم را منتقل می کنند. انتقال گشتاور به همراه حداکثر مقادیر غلط موازی و زاویه ای مجاز ، ملاحظات اصلی هستند.

انواع کوپلینگ موتور و کاربرد آن ها

نقش کوپلینگ موتور در سیستم

یکی از نقش هایی که برای کوپلینگ موتور بیان می شود و جزو وظایف اصلی این قطعه به شمار می رود، انتقال گشتاور و نیرو است. بسیاری از موتور های امروزی با اجزای مختلفی مرتبط می شوند و صنایع مختلف و تجهیزات آن ها حاصل ترکیب این قطعات با یکدیگر می باشد. کوپلینگ از جمله قطعاتی است که در موتور به کار رفته و بین دو محور متفاوت ارتباط ایجاد می کند. از آنجا که محور هایی که در ارتباط با هم هستند، نمی توانند کار انتقال قدرت را به صورت مداوم انجام دهند، بنابراین کوپلینگ موتور می تواند این وظیفه را انجام دهد. از آنجا که کوپلینگ بین دو محور با ساختاری متفاوت قرار می گیرد لذا لازم است تا این وظیفه را انجام دهد. مسلما انواع کوپلینگ موتور نقش ها و عملکرد های متفاوتی را ایجاد خواهند نمود.

همچنین این قطعه تغییرات را در محور ها ممکن می زاد. برخی محور ها ممکن است تغییراتی از جمله طولی، عرضی و زاویه ای داشته باشند و کوپلینگ موتور این تغییرات را میسر می کند.از طرفی محور های غیر هم شکل و با ساختار های متفاوت نمی توانند به یکدیگر وصل شوند و لذا کوپلینگ این وظیفه را بر عهده گرفته و از طرفی مانع انتقال ضربات، شوک و ارتعاشات حاصل از کارکرد دستگاه به محور ها می شود و این بدین معنی است که این قطعه برای عدم آسیب به اجزای دستگاه ضروری خواهد بود.با استفاده از کوپلینگ موتور می توان میزان عمر اجزای یک سیستم را تا حد زیادی بالا برد و این امر نشان دهنده ی آن است که برای تعمیر و نگه داری لازم است تا تنها اجزای کوپلینگ از یکدیگر باز شود و تنها این پیش شرط وجود دارد که بخش متحرک بدون حرکت باشد.


@title


انواع مختلفی از کوپلینگ موتور معرفی شده است و هر کدام کارکرد متفاوتی دارند. یکی از متداول ترین انواع این قطعه، کلاچ است که ساختاری ساده برای انتقال قدرت را فراهم می کند و در موتور و انواع وسایل نقلیه و خودرو نقش مهمی را ایفا خواهد نمود.قطع و وصل کردن قدرت و گشتاور انتقالی نیز از طریق استفاده از کوپلینگ ممکن است و همچنین با این قطعه می توان امکان تغییر سرعت و حتی جهت حرکت را نیز ایجاد کرد و در نتیجه علاوه بر صرفه جویی در مصرف انرژی، حرکات غیر ضروری و اضافی ماشین کاهش خواهد یافت.با این وظایفی که بیان شد، مشخص می شود که کوپلینگ نقش بسیار مهمی را در موتور بر عهده دارد و امروزه کاربرد آن در سیستم ها را نمی توان نادیده گرفت. در ادامه به معرفی برخی از انواع کوپلینگ خواهیم پرداخت.

انواع کوپلینگ موتور

همانطور که پیش تر نیز بیان شد، یک کوپلینگ موتور به اتصال دو محور کمک می کند و ناهماهنگی های بین دو محوری را از بین خواهد برد و در نتیجه انواع کوپلینگ موتور طراحی و ساخته شده است تا این نقش را به درستی ایفا نماید.

کوپلینگ ثابت

کوپلینگ موتور صلب که با نام کوپلینگ خشک نیز شناخته می شود یکی از انواع این قطعات است که اتصال را به صورت یک تکه فراهم خواهد کرد. در واقع این مدل از جمله ساده ترین قطعاتی است که برای هم محور کردن دو شفت بدون زاویه و در یک خط و امتداد استفاده می شود. این قطعه انتقال گشتاور و سرعت را بدون افت و به صورت ثابت منتقل خواهد نمود.

همانطور که می دانید هم محور قرار دادن دو شفت کاری بسیار دشوار و گاه غیر ممکن است و کوپلینگ موتور صلب نمی تواند در این صورت به درستی عمل نماید. آنچه در این بین اتفاق می افتد وجود ضربات متوالی به دلیل هم هم محوری می باشد. با این شرایط استفاده از کوپلینگ موتور ثابت رواج کمتری داشته و از سایر انواع کوپلینگ انعطاف پذیر، بیشتر استفاده می شود.


@title


انواع کوپلینگ موتور ثابت

کوپلینگ پوسته ای: این مدل بسیار ساختاری ساده داشته و دو محور را هم مرکز می کند. به راحتی باز و بسته می شود و دارای پوسته ای دو تکه است و در اشکال مختلفی تولید و عرضه می گردد.

کوپلینگ فلانچی: قرار گرفتن دو محور در امتداد یک دیگر یکی از ضروریات استفاده از این قطعه می باشد زیرا که انعطاف پذیری و خمیدگی کمتری در آن اتفاق می افتد. همچنین این قطعه دارای دو تکه بوده که در انتهای محور به یکدیگر متصل می شوند و سطح آن دارای برجستگی و فرورفتگی است که هم محور کردن دو شفت را ممکن می سازد.


@title


کوپلینگ موتور ارتجاعی

یکی دیگر از انواع کوپلینگ است که در مواردی که دو محور دارای انحرافاتی همچون تغییر زاویه و یا شعاعی هستند مورد استفاده قرار می گیرند. این قطعات گشتاور های چرخشی را بدون حرکات الاستیکی انتقال می دهند و به همین دلیل نسبت به کوپلینگ موتور صلب در تجهیزات مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. انواع کوپلینگ ارتجاعی را می توان در دو دسته کوپلینگ متحرک و الاستیکی تقسیم بندی نمود.هر کدام از این قطعات دارای انواع مختلفی هستند و می توانند در موارد مختلف و ادوات و پروژه ها نقش سازنده ای را ایفا کنند. شناخت هر یک از انواع کوپلینگ موتور بسیار ضروری است و پیش از هر چیز می بایست بررسی گردد.


@title


آنچه اهمیت دارد استفاده از یک قطعه کاربردی در تجهیزات و برای اتصال دو محور است و بنابراین ساختار های متفاوتی که برای انواع این قطعات طراحی شده است می تواند افراد را در پروژه های مختلف یاری دهد.آنچه اهمیت دارد توجه به محور هایی است که در کنار یکدیگر متصل می شوند. محور ها با انحرافات مختلف به یکدیگر متصل شده و یا به صورت ثابت هستند و لذا برای هر یک از انواع کوپلینگ با ساختار و عملکردی مجزا استفاده می شود.اهمیت استفاده از کوپلینگ موتور در طول سالیان گذشته روز به روز افزایش یافته است و بسیاری از خریداران این محصول در صدد هستند تا با شناخت قطعات مختلف آن، انتخابی درست داشته باشند. لذا لازم است تا این اطلاعات به صورت به روز شده و کارآمد در اختیار ایشان قرار بگیرد. باشد که با این روش انتخاب هوشمندانه در خرید کوپلینگ موتور وجود داشته باشد تا همه خریداران از آن منتفع شوند.

منبع